Ty Taky vs. Květy Slunce

Blíží se konec března. Čtvrt roku máme téměř za sebou. Já rozhodně si ty tři měsíce nenechala protéct mezi prsty. Tento rok bych nazvala Knižním. Už jsem přečetla pár knih. Minulý rok jsem sypala jeden článek za druhým. Ovšem mám plno věcí, které mám naplánované. Plno výletů, fotek a knížek!

Květy Slunce

Rupi Kaur vydala druhou sbírku básní. První sbírka se jmenuje Mléko a Med. První knihu jsem si zamilovala a dlouho čekala na druhou. Určitě se i tato kniha stane Bestsellerem. Květy Slunce jsem měla předobjednané už nějakou dobu, takže když dorazila do knihkupectví, u mě doma už ležela.

Rupi Kaur svůj styl psaní neztratila. Je to o ženě, která prožila spoustu pocitů, poznala utrpení, bolest a nakonec se stala silnou. Určitě se v některé básničce najdete. Jako by byla napsaná přímo o vás, jako by vám četla myšlenky.

Přijde mi, že je sbírka psaná, o tom jak se cítila po rozchodu. Určitě se v tom spouta dívek a žen najde. Já ne. Nikdy jsem nezažila bolestivý rozchod, protože jsem to byla vždy já, kdo se s někým rozcházel. Je to spíše o lásce k bývalému příteli či současnému. Jedna báseň mě trochu šokovala, která byla napsaná o znásilnění. Přesně tak to chodí. Já to naštěstí nezažila. Je mi líto dívek a žen, které znásilnění zažili. Musí to být hrozné a nedovedu si to představit. Najdete tam něco k potratu a báse%n pro její maminku. Ovšem mě i přest tato sbírka nezasáhla tolik jako ta předešlá. Básně jsou krásné, ale pocitově mě to prostě nezasáhlo. Mléko a Med přesně popsalo mé pocity. Moji vnitřní samotu a vztah k samu sobě.

Ty Taky

Toto je též druhá sbírka básní od mladé slečny z České Republiky. Je mladá a talentovaná. Objevila jsem ji před nějakou dobou na instagramu, o něco později než jsem si objednala Květy Slunce. První sbírka básní od této básníčkářky se jmenuje Nech Mě Být. První vydaná kniha se mi velmi líbila. Krásně se rýmuje a popisuje moje pocity, tak jako tomu bylo u Mléko a Med. Opravdu jsem se tam našla.

Knihy od Mon jsem si objednala před dvěma týdny a přišli mi najednou, ale nejdříve jsem se pustila do té první vydané knihy. Ani jedna sbírka není vydaná přes vydavatelství, jsou vydané na vlastní náklady.

Druhá sbírka? Byla jsem z ní snad ještě více nadšená než z tÉé první. Jako bych četla svoje pocity na papíře. Našla jsem tam svoje myšlenky. Nejsou to žádné nudné básničky, které jsme museli číst ve škole. Zabývají se dnešní dobou. Jsou tam vepsané problémy dnešních lidí. Dříve byl problém sehnat si něco k jídlu, dnes jde spíše o psychické problémy? Zabývá se myšlenami dnešních lidí, které se krásně rýmují.

Některé básně mohou být pro někoho drsnější, sprostější, ale toto je přesně můj styl. Napsal je sám život přes její ruce, až na psací stroj.

Jak píše samotná autorka. Najdete zde plno slovních hříče a citátů. Sama dva citáty mám vytetované na rukou.

Jednoznačne jsem se do této sbírky zamilovala a tento rok ji těžko předběhne nějaká kniha. Proto je u mě vyhrává tato sbírka na celé čáře.

Autorku najdete na instagramu @psano_strojem a knihu můžete objednat ZDE.

Podle založení nejlepších básní je jasné, která sbírka mě uchvátila nejvíc. Samozřejmě každému se líbí něco jiného a já to respektuji. Někomu se třeba nelíbí ani jedna kniha. Někomu se nelíbí básně, já celkově umění miluji. Obdivuji ho. Obdivuji autory. Pro mne je sbírka básní Ty Taky nejlepší básnickou sbírkou tohoto roku. Je to kniha, kterou nosím u sebe a mohu si ji stále číst dokola a dokola. Pře se o první místo se sbírkou Mléko a Med, kde o něco málo vyhravá?

Zde jsou některé básně:

záleží na tom
jak vystupuješ
jinak se ztratíš
jako motýl
v hejnu můr
a staneš se jen jednou z nich
– vystupování
(Květy Slunce)

Až tichem prasknou
poslední struny
budeš mým Kurtem
a já tvou Courtney
(Ty Taky)

Nenávidět
dokáže každý slaboch
ale milovat
vyžaduje sílu
a odvahu
probudit ji v sobě
(Květy Slunce)

Potřebuju někoho, 
kdo bude mít svůj žiot
srovnaný natolik,
aby neměl tendenci 
měnit ten můj
(Ty Taky)

Publikoval BarbaraS

Jsem čtyřiadvacetiletá holka, která si nedovede představit život bez psaní. Cvičení mi pomáhá utéct od mých myšlenek, tak jako hlasitá hudba, díky které neslyším svoje myšlenky. Ráda čtu, v poslední době na to nemám tolik času. Jako zabít ptáčka je moji nejoblíbenější knihou.

3 komentáře: „Ty Taky vs. Květy Slunce

  1. Obdivuju, že tě baví číst poezie .. mě to nebaví, protože jakmile nemám příběh, neumím sama sebe donutit číst dál 😀 jako některé ty básničky jsou fakt pěkné, mají hloubku i dobrou myšlenku, ale spíš si je tka přečtu někde na insta v popisku u fotek (je to teď všude) než takhle v knížce 😀 🙂

    To se mi líbí

  2. Pingback: Mon.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: